To, czego chcę wydaje się proste. Natomiast zdobycie tego jest skomplikowane

Źródło: https://www.deviantart.com/spyroteknik/art/let-it-go-29761056

To, czego chcesz nie wydaje się proste. To jest proste. Czy zdobycie tego, czego chcesz jest skomplikowane? I tak i nie. Taki paradoks.

To, czego chcesz jest proste, ponieważ wynika z twojej natury. Starasz się zdefiniować to owe pragnienie. To jeszcze nie komplikuje całej sprawy. Kłopot pojawia się w momencie, kiedy starasz się zaspokoić to pragnienie poprzez tak zwane zdobywanie, osiąganie.

Tego nie da się zdobyć ani osiągnąć. To jest trochę tak, jakbyś chciał sobie ułatwić podróżowanie i dokładał sobie kolejnego bagażu. Wcale nie będzie ci lżej. Wręcz przeciwnie. Zauważ, że to, czego chcesz jest proste. Zależy ci na odczuwaniu tej lekkości, spokoju, niczym niezaburzonej harmonii, kiedy byłeś dzieckiem. Wtedy nie czułeś się oderwany od całości. Nie musiałeś niczego osiągać, aby czuć się komfortowo. To był po prostu twój naturalny, nieskazitelny, niczym nieuwarunkowany stan. Nie było tego sabotującego głosu, któremu nigdy nic nie pasuje. Co się stało w takim razie? Słuszne pytanie.

Ktoś zrobił ci niezły psikus i wytrącił cię z tego stanu. Powiedział ci, że musisz być ciągle czymś zajęty, bo inaczej trwonisz czas. Powiedział ci, że poczucie szczęścia możesz sobie zapewnić poprzez osiąganie, zdobywanie, gromadzenie. Stawiaj cele i je realizuj. Nie przestawaj. Zbieraj przedmioty. Kupuj gadżety. W dzieciństwie nie zastanawiałeś się, czy czujesz się szczęśliwy. Po prostu byłeś, bo to był twój naturalny stan. Bawiłeś się dla samej zabawy. W tym tkwiła cała radość, cała przyjemność. Dziś nawet jak osiągniesz swój upragniony cel, to nie cieszysz się nim zbyt długo. Byłeś tak zaangażowany w dotarcie do tego celu — goniłeś, zarywałeś noce, ignorowałeś najbliższych — że nie cieszyła cię sama droga do niego. To tak, jakby przespać długą podróż i nie cieszyć się widokami po drodze, aby tylko jak najszybciej dotrzeć do miejsca docelowego.

Teraz już widzisz, dlaczego zdobycie tego, na czym ci zależy to paradoks? Nie ma żadnych warunków, niczego nie musisz. To nieustanna chęć zdobywania czegoś komplikuje urzeczywistnienie twojego pierwotnego pragnienia – powrotu do swojej natury, do swojej prawdziwej istoty. Ciągła gonitwa, szamotanina z życiem, walka z chwilą obecną – to komplikuje. Dla twojego sabotującego głosu to oczywiście puszczenie tego wszystkiego, tych wpojonych przekonań, uwarunkowań będzie czymś skomplikowanym. Dlatego jest to jednocześnie proste i skomplikowane.

One Reply to “To, czego chcę wydaje się proste. Natomiast zdobycie tego jest skomplikowane”

  1. dzięki za wpis. 21 wiek gdzie ludzi nawet nie trzeba zapędzać by poświęcali się pracy, sami to robią bo gdzieś maja zaprogramowane że tak trzeba, że kariera jest najważniejsza. Myślę że 80% społeczeństwa nie jest w stanie przez godzinę usiąść spokojnie i pomyśleć nad sobą i życiem nie patrząc w telefon/tv czy nie włączając muzyki „przecież wtedy marnujemy czas”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*