Przedsionek możliwości

Źródło: https://www.deviantart.com/cushart/art/Castle-752746909

Większość ludzi żyje w umyśle. Umysł jest dla nich całym światem. Nie mają nawet pojęcia, że istnieje coś poza nim.

Umysł to nic innego jak ludzka pamięć, zapis przeżytych doświadczeń, wspomnienia. Umysł to także zgromadzone w trakcie życia wiedza, przekonania, poglądy i idee.

Kiedy pozostajesz w umyśle, nie jesteś w stanie zobaczyć świata takim, jaki jest. Nie możesz w pełni doświadczać życia i cieszyć się nim. Operujesz na tym, co już znasz. Korzystasz ze swojej pamięci. Poruszasz się w obrębie tego, co stare, przeżyte. Twoje przekonania i poglądy pozwalają ci dostrzec zaledwie skrawek rzeczywistości. Bazujesz na zdobytej wiedzy i informacjach. Boisz się nowego, ponieważ owo nowe mogłoby całkowicie zburzyć obraz rzeczywistości, który tak pieczołowicie tworzyłeś.

To tak, jakbyś miał do dyspozycji cały zamek i nie wychodził poza obręb przedsionka. Tym przedsionkiem jest właśnie ludzki umysł. Podoba ci się ten przedsionek, lubisz w nim przebywać, czujesz się w nim bezpiecznie, znasz jego każdy zakamarek. W przedsionku znajdują się drzwi. Są cały czas otwarte na oścież. I chociaż korci cię, aby przez nie przejść i zobaczyć co takiego znajduje się za nimi, to wciąż wracasz do znanego i przytulnego przedsionka.

Jakkolwiek bezpiecznie i komfortowo nie czułbyś się w przedsionku, to nie możesz spędzić w nim całego życia. Poza przedsionkiem jest jeszcze tyle pomieszczeń do odwiedzenia. Poza umysłem kryje się gama nieskończonych możliwości, które czekają na ich odkrycie. Cuda dzieją się cały czas, na okrągło, non stop, ale poza umysłem. Z dala od nagromadzonej wiedzy. Daleko od utartych schematów, przekonań i poglądów.

Radość życia kryje się w tym, co nowe, nieznane, nieodkryte, niezbadane. Nic dziwnego, że życie przestało sprawiać ci frajdę, że czujesz znudzenie. Cały czas tkwisz we własnym umyśle, który jest zaledwie przedsionkiem możliwości.

3 Replies to “Przedsionek możliwości”

  1. Wielkie wynalazki w nauce przychodziły przez „olsnienie”. Twórcy postępu byli jednostkami wolnymi i szlachetnymi. Kultura rośnie jak kryształ; od zalazka. Pielegnujmy szlachetne zalążki twórcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*