Między ego a świadomością jest bardzo cienka granica

Źródło: https://www.deviantart.com/noctisliberi/art/Walking-On-A-Fine-Line-Between-Heaven-and-Hell-283760096

Musisz cały czas uważać. Musisz mieć w pełni wyostrzoną czujność i stale obserwować. Niebezpieczeństwo może czaić się tuż za rogiem. Zagrożona może być twoja obecna chwila. Musisz być cały czas uważny. Przyjrzyj się swojemu najbliższemu otoczeniu. Jest wokół ciebie cała masa różnych nauczycieli, mistrzów, doradców duchowych, mistyków, coachów, trenerów. Każdy z nich ma dla ciebie coś do zaoferowania. Musisz być bardzo ostrożny. Nie możesz się oszukiwać, że któraś z tych osób nie będzie chciała cię wykorzystać, osiągnąć coś twoim kosztem.

Z jednej strony odczuwasz radość, bo pozbywasz się różnych –izmów. Nie dostrzegasz jednak tego, że zaczynasz gromadzić w zamian inne ideologie. Jedne zastępujesz drugimi i tak w kółko. Nie potrzebujesz gromadzić każdej informacji. Wiedzy przybywa w niewyobrażalnym tempie z sekundy na sekundę. Nie posiądziesz jej całej. To niemożliwe. Nie potrzebujesz jej zresztą. Tak samo jak nie musisz targać za sobą łódki po przepłynięciu z jednego brzegu na drugi. Dopływasz na drugi brzeg i zostawiasz łódkę. Do czego jest ci ona potrzebna na lądzie? Będzie dla ciebie jedynie balastem. Podobnie jest z wiedzą. Ma cię skierować do twojego wnętrza, do twojego centrum. Tam znajdują się wszystkie odpowiedzi. Nie potrzebujesz już zgromadzonej wcześniej wiedzy. Możesz śmiało się jej pozbyć.

Bądź w pełni uważny. Jedna nieświadoma chwila i możesz przysporzyć sobie sporo bólu. Przyjrzyj się swojemu najbliższemu otoczeniu. Jest wokół ciebie cała masa różnych nauczycieli, mistrzów, doradców duchowych, mistyków, coachów, trenerów. Żyjemy w czasach ogromnego wzrostu ludzkiej świadomości. Wiele osób bardzo mocno się w tym zatraciło. Przesadziło do tego stopnia, że zamiast rozkwitać w świadomości, zaczęli sobie hodować jeszcze większe ego. Paradoksalna sytuacja. Granica jest bardzo cienka. Trzeba być cały czas uważnym, ponieważ ego stosuje różne sztuczki. Będziesz myślał, że wchodzisz na kolejny poziom świadomości, a tymczasem dokarmiasz jedynie swoje ego.

Musisz zwrócić uwagę na bardzo ważne kwestie. Zauważ. Im bardziej świadoma jednostka, tym mniejsze ego. Im bardziej świadomy się stajesz, tym jesteś bardziej otwarty, wrażliwy, empatyczny. Nie szukasz zwady ani konfliktu. Zamiast dzielić – scalasz. Nie bronisz zaciekle swojego stanowiska, tylko z szacunkiem przyjmujesz zdanie drugiego człowieka. Przyjrzyj się dokładnie ludziom ze swojego najbliższego otoczenia. Wielu z nich pisze wspaniałe, mądre teksty, nagrywa inspirujące filmy, ale zobacz jak się zachowują. Zobacz co się stanie, kiedy zgodzisz się z tym co napisali lub powiedzieli. Sprawdź innym razem jak się zachowają, kiedy otwarcie powiesz, że się z tym nie zgadzasz. Jeśli przyjmą twój punkt widzenia z szacunkiem i nie będą starali się usilnie przekonać cię do swojego zdania, to dobrze. Jeśli jednak tak się nie stanie, to pojawia się kłopot.

Okazuje się bowiem, że wiele osób nie jest tak świadomych, za jakich się uważa. Ludzie świadomi są otwarci. Niestety, u wielu wydawałoby się tak świadomych istot, nadal wyczuwalne jest ogromne ego, hermetyzm, brak szacunku i obojętność. Uważaj proszę. Między rozkwitem świadomości a hodowaniem ego jest bardzo cienka granica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*