Mężczyzno! Dlaczego nie płaczesz?!

Źródło: https://www.deviantart.com/nisat/art/symmetra-x-junkrat-galaxies-659563557

Chłopcom już od maleńkości powtarza się niczym mantrę, że nie wolno im płakać. Ukuło się nawet takie stwierdzenie „chłopaki nie płaczą”. Wmawia się młodym mężczyznom, że muszą być silni, twardzi, nieposkromieni, że nie mogą okazywać słabości – a za symbol słabości społeczeństwo przyjęło sobie właśnie obraz roniącego łzy człowieka płci męskiej.

Wielokrotnie w życiu mężczyzny pojawiają się momenty zagubienia, bezsilności, w których chciałby dać sobie upust i poryczeć się tak z głębi swojego serca. Bardzo by tego chciał, ale nie może sobie na to pozwolić. Czasami chciałby się po prostu przyznać, że czegoś nie wie, nie potrafi, że nie wie co ma zrobić, nie ma pojęcia jak należy teraz postąpić. Chciałby móc okazać swoją słabość, ale się boi. Boi się, że zamiast ze wsparciem i zrozumieniem spotka się z pogardą i krytyką.

Ta zakodowana już we czesnym dzieciństwie niemożność okazywania słabości zbiera swoje żniwo w dorosłym życiu mężczyzny. Niewypłakane łzy czynią mężczyznę skrajnie dumnym. Jego rozbuchana do granic wytrzymałości duma nie pozwala mu przyznać się do bezsilności i poprosić o pomoc. Żyje w przeświadczeniu, że wrażliwość w przypadku mężczyzny równoznaczna jest z pewnego rodzaju dysfunkcją, która czyni go niepełnowartościowym. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że to właśnie wrażliwość jest jego największą siłą. Nie ma pojęcia, że to jego skrajne poczucie dumy pcha go nieubłaganie ku jego własnej zagładzie.

Mężczyzna musi przyjąć siebie w pełni, jeśli chce poznać swoją prawdziwą siłę. Odkrycie swojej pełnej mocy jest możliwe w momencie, kiedy pozwoli sobie na słabość i przyjmie ją z wdzięcznością. Mężczyzna potrzebuje zdać sobie sprawę z tego, że nie jest sam, że nie musi borykać się ze wszystkim w pojedynkę, że ma prawo nie wiedzieć co dalej, że nie musi znać odpowiedzi na wszystkie pytania, że po to są inni ludzie, aby znajdować w nich wsparcie i pomoc w trudnych chwilach. Wreszcie żeby mężczyzna mógł poczuć swoją prawdziwą moc, musi porzucić stare przekonania dotyczące męskich łez. Musi pozwolić sobie od czasu do czasu na położenie swojej głowy na kolanach partnerki i bezwstydne wypłakanie się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*