Jesteś naczelnikiem więzienia, w którym się znajdujesz

Źródło: https://www.deviantart.com/art-josh/art/Matrix-has-you-476643341

Musisz wiedzieć, że większość tak mocno zawierzyła establishmentowi, iż nie jest w stanie samodzielnie myśleć. Wiele osób tak zawzięcie trzyma się tego, czego naopowiadali im rodzice, nauczyciele, księża, politycy, dziennikarze, że nie są w stanie zobaczyć świata takiego, jakim jest. Wolą nie tylko się oszukiwać, ale jeszcze stać w obronie tych wszystkich nieprawdziwych przekonań i poglądów, które nikomu nie służą z wyjątkiem osób, które je szerzą.

 

„Musisz wiedzieć, że większość nie jest gotowa do odłączenia. Wielu jest tak mocno związanych z systemem, że walczą w jego obronie”.

– Morfeusz, Matrix (1999)

Dla wielu osób niemal niemożliwym jest skonfrontowanie się z poglądem odmiennym niż ich własny. Denerwują się, złoszczą i wściekają się, kiedy ktoś swoim stwierdzeniem może zetrzeć w pył ich dotychczasowe przekonania. Wiele osób nie chce przyjąć prawdy, ponieważ często jest tak, że prawda nie jest łatwa, lekka i przyjemna.

„Nie mówiłem ci, że to będzie łatwe. Obiecałem ci tylko prawdę”.

– Morfeusz, Matrix (1999)

Perfumowanie szamba nie sprawi jednak, że przestanie być ono szambem. Zastanów się przez chwilę. Podejmij wysiłek i oddaj się refleksji. Czujesz w związku z tym pewien dyskomfort? Nie przejmuj się, to naturalne.

„- Czemu bolą mnie oczy?
– Bo nigdy ich nie używałeś”.

– Neo i Morfeusz, Matrix (1999)

Myślenie sprawia ci ból, ponieważ wcześniej go nie używałeś. Establishment wszystko ci pokazał i powiedział. Podał ci wszystko na tacy, a ty bez najmniejszych wątpliwości przyjąłeś to za prawdę. Bez podważania zacząłeś robić to, co zostało ci przekazane. Nie zadręczaj się jednak. Jeszcze nie wszystko stracone.

„Jak mięśnie nogi, twoje współczucie uległo atrofii. Ćwicz je”.

– Dr House – sezon 3, epizod 1 (Sens życia)

Twoje myślenie uległo atrofii, ponieważ system robił wszystko, abyś z niego nie korzystał. W tym celu stworzył odzierające z wyobraźni i kreatywności szkolnictwo, niszczące prawdziwą duchowość człowieka religie i kierat, który ukrył pod pięknie brzmiącą nazwą „kariera”. Rozejrzyj się dookoła. System jest wszędzie, otacza cię. Jesteś jego częścią, jednym z wielu trybików. Musisz przekonać się o tym samodzielnie.

„ – Matrix jest wszędzie, otacza nas ze wszystkich stron. Nawet tu i teraz. Widzisz go wyglądając przez okno i włączając telewizor. Czujesz, gdy idziesz do pracy, czy do kościoła, gdy płacisz podatki. To świat, który postawiono ci przed oczami, by przesłonić prawdę.
– Jaką prawdę?
– Że jesteś niewolnikiem. Jak wszyscy inni, urodziłeś się w kajdanach. W więzieniu, którego nie możesz poczuć ani dotknąć. W więzieniu umysłów. Niestety, nie da się wytłumaczyć, czym jest Matrix. Sam musisz się przekonać”.

– Morfeusz i Neo, Matrix (1999)

Zacznij myśleć. Ćwicz się w myśleniu. Ono jest jak mięsień – niećwiczone umiera. Odpowiedz sobie teraz na pytanie. Czy powtarzanie w kółko kłamstw sprawi, że staną się one prawdą?

„Całe życie szukasz prawdy, ale czasami prawda jest brzydka”.

– Dr House – sezon 8, epizod 21 (Holding On)

Prawda bardzo często nie jest ładna, łatwa ani przyjemna. Pogódź się z tym wreszcie. Prawda jeszcze nieraz tobą wstrząśnie, doprowadzi cię do łez, do frustracji i szaleństwa. Będziesz miał jej dość, będziesz się jej wypierał. Prawda jest jednak tym do czego dążysz. To twoja natura. Nie można się jej wyprzeć. Wszelkiego rodzaju iluzje i tak odpadną. Od ciebie tylko zależy kiedy to nastąpi. Jak długo chcesz jeszcze zasilać je swoją drogocenną energią, jak długo będziesz podtrzymywał je przy życiu.

„Ty szukałeś mnie przez kilka lat, ale ja szukałem ciebie przez całe życie”.

– Morfeusz, Matrix (1999)

Prawdopodobnie czujesz już ogromne zmęczenie. Latami przecież dręczą cię pytania. Od dawna szukasz bezskutecznie odpowiedzi. Weź proszę głęboki oddech i posłuchaj. Odetchniesz z ulgą, kiedy uświadomisz sobie bardzo ważną kwestię. A mianowicie, że to nie ty szukasz prawdy, ale prawda szuka ciebie. To nie prawda się gdzieś zapodziała tylko ty. To ty się zgubiłeś. Prawda jest tutaj cały czas. Jedyne co musisz zrobić to puścić swój opór i pozwolić się jej odnaleźć. Przestać zasilać swoje fałszywe przekonania i poglądy, które niczym niewidzialne kraty zamykają cię w więzieniu własnego umysłu.

4 Replies to “Jesteś naczelnikiem więzienia, w którym się znajdujesz”

  1. Nic dodać. Na nowo układać trzeba w głowie, samemu dowiadywać się, zdobywać wiedzę, wszystko badać,
    sprawdzać, nie wierzyć żadnym ludzkim autorytetom tylko dlatego, że coś mówią, są popularni. Też to widzę, sceptycyzm nieraz bardzo wskazany. Pozdrawiam

  2. Umysł jest narzędziem do poruszania się po systemie. Warto go potraktować jako dar energii, które stworzyły nam to wielkie doświadczenie. Samo „poukładanie sobie w głowie” i myślenie może być dużą pomocą ale wciąż nie rozwiąże naszego „problemu” – mianowicie tego, że od tysiącleci tkwimy na Ziemi i doświadczamy jako samodzielne fragmenty świadomości. Dostarczamy tym bytom energii, której tak bardzo łakną. To jest sedno istnienia Matrixa – nasza energia seksualna. Pozdrawiam – Tomasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*