Tutaj będziesz bezpieczny

Źródło: https://dryponder.deviantart.com/art/You-ll-Be-Safe-Here-368578482

„Trwaj przy mnie, słuchaj mnie! Tutaj będziesz bezpieczny”. Tak często krzyczy umysł. Czy istnieje coś takiego jak bezpieczeństwo? Czy jest to tylko pusta koncepcja, nieistniejąca idea, kolejna z gier, w którą z uporem maniaka angażuje nas umysł?

Intuicja często podpowiada nam, aby coś zrobić lub zaniechać jakiegoś działania. Wtedy do dyskusji bardzo szybko dołącza logiczny umysł. Absolutnie nie godzi się na podszepty intuicji. Umysł zaczyna wszystko analizować, sięga do swojej bazy danych zapisanej w pamięci, rozważa za i przeciw, porównuje, ocenia, kalkuluje, oblicza, rachuje, zestawia, przetwarza informacje. Nie może zgodzić się na to, co proponuje intuicja. To takie nielogiczne. Intuicja operuje przecież na tym, co jeszcze nieznane. Umysł nie może przecież podjąć decyzji w oparciu o informacje, których jeszcze nie posiada. To zakrawa na absurd. To sytuacja, w której trzeba po prostu zaufać. Dla umysłu słowo zaufać to totalna abstrakcja. Umysł potrzebuje konkretnych liczb, statystyk, przykładów, badań, prognozy powodzenia. Skoro nie ma takich informacji, przykleja do pomysłu intuicji etykietkę z napisem „niebezpieczeństwo”. A jeśli coś jest niebezpieczne, to trzeba z tego czym prędzej zrezygnować.

A czy wskazówki racjonalnego umysłu są zawsze logiczne a przez to bezpieczne? Przyjrzyjmy się takiej sytuacji. Pięć dni w tygodniu jeździsz samochodem do pracy. Dzień w dzień przemierzasz tę samą trasę. Na trasie znajduje się czynny przejazd kolejowy, przed którym stoi znak stop. Dojeżdżasz do przejazdu kolejowego. Umysł podpowiada ci: „Nie zatrzymuj się człowieku. Nawet nie zwalniaj. Przejechałeś przez ten przejazd już ponad tysiąc razy. Czy widziałeś, aby kiedykolwiek przejeżdżał tędy jakiś pociąg? Jedź śmiało. Nie ma szans, aby tym razem było inaczej”. I taka pokrętna logika wydaje się umysłowi uzasadniona. A przecież historyczna statystyka twoich szczęśliwych przejazdów nie wpływa na przebieg twojej dzisiejszej podróży. Tysiąc bezpiecznych przejazdów nie gwarantuje, że tysiąc pierwszy również taki będzie. Dostrzegasz ten absurd? Logiczny umysł zachowuje się w nielogiczny sposób. Opiera się na danych z przeszłości, na tym co znane. A to, co było skuteczne wczoraj, niekoniecznie musi takie być dzisiaj.

Bezpieczeństwo to taki pokój, izolatka, w której przetrzymuje cię twój umysł. Wcale nie jesteś tam bezpieczny, chociaż umysł dwoi się i troi, abyś tak myślał. Dlaczego nie jesteś tam bezpieczny? Nie jesteś tam bezpieczny, ponieważ ten pokój nie ma ścian. Nic cię nie chroni. Podejdź, sprawdź, przekonaj się. W każdej chwili może wydarzyć się coś, czego umysł nie jest w stanie przewidzieć ani kontrolować. Umysł może i zna przeszłość, którą bardzo często projektuje na aktualną chwilę, ale nie zna przyszłości. Każe ci robić wiele rzeczy w oparciu o wydarzenia z wczoraj. Nie bierze jednak pod uwagę czynników, które od wczoraj uległy zmianie oraz nowych determinantów. Nadal czujesz się bezpiecznie, opierając swoje decyzje na podpowiedziach logicznego umysłu, i unikając wskazówek szalonej intuicji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*