Nie zawsze wszystko jest takie, na jakie wygląda

Źródło: https://jokerofchaos.deviantart.com/art/Truth-is-not-always-appearance-196310278

Wiele osób bardzo sztywno trzyma się zasady lustra. Stwierdzenie, które mówi, że jeśli na coś narzekam, to coś ujawnia prawdę o tym, kim w istocie jestem to ogromne uproszczenie, bazujące wyłącznie na logice. Świat nie jest przecież zero-jedynkowy. Jest uporządkowany, ale nielogiczny.

Jeśli jestem świadkiem morderstwa, to moje narzekanie na zastaną sytuację nie musi wcale wynikać z faktu, że jestem mordercą. Nie musi też wcale chodzić o to, że nie potrafię zintegrować tej części siebie, która w określonych okolicznościach byłaby w stanie zabić. Moje narzekanie może być związane z wysokim poziomem świadomości, a co za tym idzie – empatii. Wiem, że morderstwo jest jednym z przejawów egzystencji, jednak swoim niezadowoleniem i dezaprobatą jasno komunikuję, że nie wspieram tego typu zachowań. W pewnych sytuacjach nawet Budda, czy Jezus wyrażali swój gniew i niezadowolenie. Nie wynikało ono jednak z nienawiści, tylko z miłości.

To, że odczuwam złość w jakiejś sytuacji nie musi oznaczać, że wypieram jakąś swoją cechę. Jeśli ktoś w moim towarzystwie zachowuje się gburowato i uwłacza moim bliskim, to oznacza, że sam jestem gburem albo wypieram z siebie cechy gburowatości? Oczywiście, że nie. Czuję złość, ale nie taką personalną, doszukującą się zemsty, rewanżu. Czuję złość wynikającą z miłości. Czuję złość na to, że czyjś poziom świadomości nie pozwala jeszcze tej osobie wyrażać się w inny sposób – taki, który nie krzywdzi pozostałych.

W tym przypadku złość jest odpowiedzią a nie reakcją. Pozwala podjąć mi najkorzystniejszą decyzję. Zamiast rewanżować się takiej osobie, opuszczam ją i zabieram swoich bliskich. Czasami rzeczywiście jest tak, że irytujemy się, gdy dostrzeżemy w kimś cechy, których w sobie nie znosimy, wypieramy lub jesteśmy w trakcie ich integracji. Ale to nie jest reguła. Dlatego powiedziałem na początku, że zasada lustra jest ogromnym uogólnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*