Nie zawsze wszystko jest takie, na jakie wygląda

Źródło: https://jokerofchaos.deviantart.com/art/Truth-is-not-always-appearance-196310278

Wiele osób bardzo sztywno trzyma się zasady lustra. Stwierdzenie, które mówi, że jeśli na coś narzekam, to coś ujawnia prawdę o tym, kim w istocie jestem to ogromne uproszczenie, bazujące wyłącznie na logice. Świat nie jest przecież zero-jedynkowy. Jest uporządkowany, ale nielogiczny.

Jeśli jestem świadkiem morderstwa, to moje narzekanie na zastaną sytuację nie musi wcale wynikać z faktu, że jestem mordercą. Nie musi też wcale chodzić o to, że nie potrafię zintegrować tej części siebie, która w określonych okolicznościach byłaby w stanie zabić. Moje narzekanie może być związane z wysokim poziomem świadomości, a co za tym idzie – empatii. Wiem, że morderstwo jest jednym z przejawów egzystencji, jednak swoim niezadowoleniem i dezaprobatą jasno komunikuję, że nie wspieram tego typu zachowań. W pewnych sytuacjach nawet Budda, czy Jezus wyrażali swój gniew i niezadowolenie. Nie wynikało ono jednak z nienawiści, tylko z miłości.

To, że odczuwam złość w jakiejś sytuacji nie musi oznaczać, że wypieram jakąś swoją cechę. Jeśli ktoś w moim towarzystwie zachowuje się gburowato i uwłacza moim bliskim, to oznacza, że sam jestem gburem albo wypieram z siebie cechy gburowatości? Oczywiście, że nie. Czuję złość, ale nie taką personalną, doszukującą się zemsty, rewanżu. Czuję złość wynikającą z miłości. Czuję złość na to, że czyjś poziom świadomości nie pozwala jeszcze tej osobie wyrażać się w inny sposób – taki, który nie krzywdzi pozostałych.

W tym przypadku złość jest odpowiedzią a nie reakcją. Pozwala podjąć mi najkorzystniejszą decyzję. Zamiast rewanżować się takiej osobie, opuszczam ją i zabieram swoich bliskich. Czasami rzeczywiście jest tak, że irytujemy się, gdy dostrzeżemy w kimś cechy, których w sobie nie znosimy, wypieramy lub jesteśmy w trakcie ich integracji. Ale to nie jest reguła. Dlatego powiedziałem na początku, że zasada lustra jest ogromnym uogólnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*