Zaufanie – klucz do samopoznania

Źródło: https://destinyblue.deviantart.com/art/Trust-574553729

Jeśli nie potrafisz zaufać sobie, nigdy nie będziesz w stanie zaufać drugiemu człowiekowi. Aby móc zaufać drugiej osobie i poznać ją taką, jaka jest, musisz najpierw zaufać sobie. W momencie kiedy zaufasz sobie, będziesz mógł zaufać drugiej osobie, tworząc tym samym przestrzeń dla bliskości i otwartości.

Ufność do drugiego człowieka pozwala na poznanie go a przez to i samego siebie. Spowodowane jest to tym, że drugi człowiek jest twoim odzwierciedleniem. Druga osoba jest inną formą, innym upostaciowieniem twojej najgłębszej, niedostrzegalnej na pierwszy rzut oka istoty – jest po prostu tobą.

Twierdzisz, że zaufasz dopiero, kiedy poznasz drugą osobę. Jest jednak zupełnie odwrotnie. Poznasz w momencie, kiedy zdecydujesz się zaufać. Nie zapoznajesz się z kierowcą taksówki przed wejściem do niej. Ufasz taksówkarzowi zanim zdążysz dowiedzieć się czegokolwiek o nim. Czy przed wejściem na pokład samolotu zapoznajesz się wcześniej z każdym z pilotów? Nie. Najpierw im ufasz. Dopiero w trakcie lotu możesz się czegoś o nich dowiedzieć. Jeśli byś nie zaufał uprzednio pilotom, zostałbyś na lotnisku.

Bardzo często nie wpuszczasz drugiego człowieka do swojego życia, nie dajesz się poznać, ponieważ mu nie ufasz. Tłumaczysz swój dystans i wycofanie brakiem zainteresowania z jego strony. Druga strona nie może cię poznać, wejść do twojego świata, kiedy zamykasz drzwi do niego. Pamiętaj jednak, że możesz te drzwi otworzyć w każdym momencie swojego życia. Klucz, który jest niezbędny do ich otwarcia jest w tobie. Tym kluczem jest zaufanie. Wydobądź go ze swojego wnętrza i użyj. Pozostaw drzwi do swojego świata otwarte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*