Nie można wyzbyć się błędów

Źródło: https://ragdollriot.deviantart.com/art/You-Can-t-Rub-Out-Mistakes-200589185

W naszym życiu mają miejsce różne niewytłumaczalne zjawiska. Nie oznacza to, że są one niepotrzebne, że nie mają sensu. Często staramy się zrozumieć coś z poziomu intelektu, wytłumaczyć coś racjonalnie. To nie wystarcza, ponieważ niektórych rzeczy nie można pojąć polegając wyłącznie na logice. To doprowadza nas do frustracji. Na wszystko chcielibyśmy znać odpowiedzi, dostrzegać we wszystkim sens. Mamy trudności z przyjęciem i akceptacją tajemnicy życia.

Logiczny umysł dzieli wszystko na dwie części. Postrzega świat w kategoriach przyczyny i skutku. Z tego powodu doszukuje się wszędzie sensu i uzasadnienia. Nasze życie dalekie jest jednak od zero-jedynkowego programu komputerowego. Logiczny umysł nie może się pogodzić z nielogicznością naszego życia. Dla logicznego umysłu paradoks jest zaprzeczeniem logiki, przez co jest nieakceptowany. Nie godzenie się z dychotomiczną naturą naszego życia i obstawanie przy dualizmie wcale nam nie pomaga. Wręcz przeciwnie. Ogranicza nas, sprawia jedynie ból i cierpienie.

Boimy się podjąć ryzyko w obawie przed podjęciem tak zwanej niesłusznej decyzji. Jesteśmy sparaliżowani, żyjemy w zawieszeniu. Nie ma słusznych ani niesłusznych decyzji. Jest to sztuczny podział, który proponuje nam logiczny umysł. Ten podział wynika z przyjęcia przez nas tylko jednego konkretnego rezultatu. Jeśli nie osiągamy założonego efektu, nasz logiczny umysł mówi nam, że podjęta decyzja była niesłuszna. Okazuje się jednak, że w wyniku tak zwanej niesłusznej decyzji doznaliśmy jakiegoś istotnego wglądu, dowiedzieliśmy się czegoś ważnego na nasz temat. Wynik był inny, niemniej jednak potrzebny w głębszym ujęciu. Nie zawsze bowiem to, czego chcemy w danym momencie jest dla nas najistotniejsze.

Dlatego nie możemy bać się „niewłaściwych” decyzji, nie możemy lękać się popełniania błędów. We wszystkim jest ukryty sens. Często jest on po prostu niewidoczny na pierwszy rzut oka. W błądzeniu tkwi głęboki sens. Gdybyśmy od początku szli właściwą ścieżką, skąd wiedzielibyśmy, że jest właściwa? Dzięki popełnianiu błędów poznajemy siebie, odkrywamy nasze talenty, poszerzamy naszą percepcję, dostrzegamy nowe możliwości, nabieramy dystansu do wielu spraw, uczymy się i podnosimy poziom naszej świadomości. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, musimy zauważać, kiedy popełniamy błędy, następnie wyciągać z nich wnioski i na końcu – nie popełniać ich ponownie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*