Sztuczna inteligencja nie jest zagrożeniem dla ludzkości

Źródło: https://elclon.deviantart.com/art/Ex-Machina-Movie-Wallpaper-520628385

Maszyna nigdy nie osiągnie poziomu człowieka, nie dorówna mu. Człowiek natomiast może zniżyć się do pułapu maszyny, zachowywać się jak ona.

To nie jest kwestia rozwoju i zaawansowania technologicznego. Naukowcy dokładają wszelkich starań w pracach nad sztuczną inteligencją. Tracą jedynie swoją energię. Działanie komputera ogranicza zainstalowane w nim oprogramowanie. Komputer robi to, co zostało napisane w programie. Maszyna nie wyjdzie poza schemat, nie zrobi ani mniej ani więcej. Człowiek nie jest komputerem. Nie działa według ustalonego z góry programu. W przeciwieństwie do komputera człowieka cechuje świadomość i możliwość samostanowienia o sobie – wolna wola.

Komputer nie jest świadomy tego, że jest komputerem i nigdy nie będzie. Maszyna nie jest w stanie stwierdzić, że obecnie wykonywany przez nią proces jest na przykład nudny i zaniechać dalszego działania. Komputer nie jest świadomy swojego istnienia, nie posiada wolnej woli. Co innego człowiek. Człowiek dzięki świadomości wie, że istnieje i w związku z tym może podejmować autonomiczne decyzje.

Ludzka istota często jednak wpada w stan nieświadomości i zaczyna zachowywać się jak maszyna. Powtarza bezmyślnie te same czynności, działa mechanicznie. Brak uważności sprawia, że człowiek działa reakcyjnie, według wcześniej przyjętego i wyuczonego schematu. Na przykład osoba, która została znieważona słownie odpowiada natychmiast inwektywą. To jest wyuczona reakcja. Świadoma osoba nie reaguje, tylko odpowiada na zaistniałą sytuację. Uważny człowiek obejmuje swym świadomym umysłem okoliczności, w których się obecnie znajduje i podejmuje adekwatną decyzję, określone działanie bądź jego zaniechanie.

Brak uważności może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. Nie będąc świadomymi, możemy sprawić komuś ogromny ból. Możemy na przykład podjąć pochopną decyzję o zakończeniu relacji z drugą osobą, możemy kogoś obrazić, zadać fizyczne obrażenia.

Dlatego tak ważne jest, aby w każdej sekundzie naszego życia zachowywać pełną uważność, kontrolować i mieć świadomość każdego swojego działania. Sztuczna inteligencja nie jest zagrożeniem dla ludzkości. To ludzie zachowujący się jak pozbawione empatii maszyny są zagrożeniem dla człowieczeństwa. Świadomość i wolna wola to dary, którymi został obdarzony każdy człowiek. To ogromne wyróżnienie ale i odpowiedzialność. Róża może być tylko różą. Pies nie może stać się czymś innym niż psem. Człowiek natomiast może stanowić o swoim jestestwie. Stale może decydować o sposobie wyrażania swojej istoty. Drzemie w tobie nieskończony i nieograniczony potencjał. Wykorzystaj go mądrze. Nie zadowalaj się byciem jedynie maszyną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*