Dobry czy zły?

Źródło: https://blondanime.deviantart.com/art/Devil-may-cry-Dante-vergil-131408643

Umysł ludzki podzielił wszystko, co tylko można było podzielić. Nie oszczędził nawet siebie.

Postrzeganie siebie jako dobrego lub złego doprowadziło do pewnego rodzaju choroby, schizofrenii. To tak, jakby żyły w tobie dwie osoby na raz. Ta tak zwana jasna strona twojej istoty nie może istnieć bez tej ciemnej i na odwrót. To wszystko jest jednością, stanowi całość. Nie można odrzucić jednej strony, nie negując jednocześnie drugiej. Nie można pozbyć się tylko „reszki” i zachować samego „orzełka”. Wykluczając jedną stronę, odrzucasz całą monetę.

Nie zaprzeczaj swojej mrocznej stronie, nie kwestionuj jej istnienia, nie oceniaj, nie krytykuj. Przyjmij ją taką, jaka jest. Przyjmij całego siebie. Bądź kompletny. Walka i wypieranie się sprawi jedynie, że twoja ciemna strona objawi się któregoś dnia ze wzmożoną siłą. Nie staraj się być dobrym na siłę. Bądź sobą. Pozwól sobie na naturalność. Niech twoja istota przejawia się w pełni.

To nie oznacza wcale, że masz sobie folgować i iść na całość, kiedy ogarnia cię gniew i furia, że masz to uzewnętrzniać. Przyjmij to, poczuj, ale nie utożsamiaj się z tym. Nie daj temu przejąć kontroli nad sobą. Aby pozbyć się tej schizofrenii i zakończyć „konflikt dobra ze złem”, musisz zintegrować jedną i drugą stronę swojej istoty.

2 Replies to “Dobry czy zły?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*