Tęsknota

Źródło: https://iluvhorsez-25.deviantart.com/art/Longing-106907202

To nie tęsknota za wydarzeniami z przeszłości, czy okolicznościami. To tęsknota za stanem, który towarzyszył tamtym wydarzeniom i okolicznościom. To stan niewinności, błogości, radości, spełnienia i obfitości. To stan wolności od zmartwień, od pretensji do wczoraj, od oczekiwań do jutra. To stan permanentnego bycia w tu i teraz. Stan, w którym wszystko przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie za wyjątkiem chwili obecnej.

To niegasnące pragnienie zaznania bycia, które nieskażone jest żadnymi myślami. Wolnego od przyszłości, nieskalanego przeszłością, czystego, świeżego istnienia. Istnienia, w którym nie ma już podziału na tego, co doświadcza i tego, co jest doświadczane. Osoba stapia się z czynnością, którą wykonuje. Podmiot i przedmiot staje się jednością.

Wróć do czasów swojego dzieciństwa i przypomnij sobie ten stan. Kiedyś nie jeździłeś na rowerze. Byłeś jeżdżeniem na rowerze. Dawniej nie grałeś w piłkę. Byłeś graniem w piłkę. Byłeś tak głęboko osadzony w tu i teraz, że wszystko wokół traciło na znaczeniu, przestawało się liczyć. Czas się zatrzymywał, istniała tylko ta chwila.

Czy jako dziecko potrzebowałeś jakiejkolwiek wiedzy, aby osiągać taki stan? Nie potrzebowałeś żadnej wiedzy. Działałeś spontanicznie, naturalnie. To właśnie wiedza, którą nabyłeś w procesie uspołeczniania zabiła w tobie tę spontaniczność. Stała się dla ciebie jedynie zbędnym balastem. Zacząłeś wszystko oceniać, porównywać, analizować pod kątem zdobytej wiedzy.

Im więcej gromadzisz wiedzy, tym bardziej oddalasz się od swojej prawdziwej istoty. Przestań gromadzić informacje. Są jak kula u nogi, która tylko utrudnia dalszą wędrówkę. Nie musisz się już niczego uczyć. Wręcz przeciwnie. Teraz musisz oduczyć się bardzo wielu rzeczy, pozbyć się wiedzy, która tylko ciąży. Nie potrzebujesz nigdzie iść, nigdzie docierać. Nie musisz niczego szukać. Masz już wszystko, czego potrzebujesz. Sięgnij po to, skorzystaj z tego.

One Reply to “Tęsknota”

  1. wiedza absolutnie nie jest kulą u nogi…wystarczy umieć oddzieli wiedzę od uczuć, nauczyć się cieszenia chwilą i nauczyć trwać się w tej chwili….jest to trudne, ale nie niemożliwe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*