Pozwól motylowi odfrunąć

Źródło: http://purplerainistaken.deviantart.com/art/the-butterfly-effect-110518590

W życiu przywiązujemy się do wszystkiego. Przywiązujemy się do rodziców, do dzieci, do żony, do męża, do przyjaciółki, do przyjaciela, do psa, do kota, do mieszkania, do pracy, do samochodu, do telefonu. Zapominamy zupełnie o tym, że jesteśmy na tym świecie tylko na chwilę. Zapominamy o tym, że nic nie jest na stałe. Nie możemy niczego zatrzymać, zabrać ze sobą. Wszystko jest tylko na moment. Naciesz się tym momentem tak mocno, abyś nie musiał odczuwać straty. Ciesz się wszystkim, co masz dzisiaj i nie przywiązuj się zanadto. Pewnego dnia będziesz musiał się z tym wszystkim pożegnać.

Ludzie nie cieszą się tym, co posiadają w danym momencie. Czują ciągły niedosyt, nieustanny głód. Zawsze jest im czegoś mało. Zawsze jest coś nie tak. Twierdzą, że zawsze może być przecież lepiej. Wszystko chcieliby mieć tu i teraz. Wszystko chcieliby mieć na własność. Większość osób nie rozumie, że nie otrzymają od życia nic więcej, jeśli nie okażą szacunku i wdzięczności za to, co już posiadają. Dlaczego ludzie tak bardzo cierpią po utracie bliskiej osoby? Dlaczego nie potrafią pogodzić się z odejściem partnera bądź partnerki? Przeżywają rozpacz, ponieważ nigdy w pełni nie cieszyli się swoją relacją z drugą osobą. Zamiast radować się chwilą, czasem spędzanym z najbliższą osobą, projektowali przyszłość. Zastanawiali się gdzie będą jutro, po jutrze, za rok, za dwa, czy będą jeszcze razem, gdzie będą mieszkać, co będą jeść, i czy będą się jeszcze kochali. Byli obecni tylko ciałem, umysł był w tym czasie gdzie indziej. Umysł snuł obawy, martwił się przyszłością.

Przypomnij sobie na nowo jak cieszyć się w pełni wszystkim, co posiadasz. Bądź zawsze w tu i teraz. Niech twoja uwaga zostanie wraz z tobą. Obdaruj nią swojego partnera lub partnerkę. Pozwól chwili trwać. Każda kolejna chwila rodzi się z chwili obecnej. Jeśli ta chwila jest wspaniała i potrafisz się nią cieszyć, to następna będzie jeszcze piękniejsza i przyniesie jeszcze więcej radości. Nie będziesz rozpaczał, kiedy pewnego dnia twoja partnerka postanowi cię opuścić. Dlaczego? Ponieważ byłeś oddany całym sobą tej relacji. Cała twoja uwaga była poświęcona partnerce. Pozwalasz jej odejść. Beż żalu ani pretensji. Zdajesz sobie sprawę, że w pełni wykorzystaliście czas jaki był wam dany.

Ludzie nawiązują nowe znajomości, tworzą relacje, odchodzą od siebie, zamykają pewne rozdziały w swoim życiu. Jest to naturalny bieg rzeczy. Aby nowe mogło się pojawić w twoim życiu, stare musi odejść. Pamiętaj o tym. Musisz pozwolić pewnym rzeczom odejść, pożegnać się z niektórymi osobami. Zostaw przeszłość za sobą. Zajmij się sobą, realizuj swoje pasje, a już wkrótce pojawią się nowe osoby wokół ciebie. Każda kolejna relacja będzie jeszcze wspanialsza, głębsza. Obudź w sobie ciekawość dziecka. Dziecko jest zbyt pochłonięte odkrywaniem i eksplorowaniem świata wokół siebie, aby przywiązywać się do jednej rzeczy. Biega sobie beztrosko po polanie. Goni motyla. Połyskujące w słońcu barwy motyla przykuwają uwagę dziecka. Dziecko dogania motyla, ten siada mu na ramieniu. Dziecko jest przeszczęśliwe. Zatapia się w pełni w tej jednej chwili. Przygląda się motylowi, przenika go na wskroś. Przez moment dziecko i motyl stają się jednością. Po chwili motyl odlatuje. Dziecko próbuje go jeszcze dogonić, jednak na próżno – motyl odfruwa. Dziecko nie rozrzewnia się jednak i nie ubolewa nad stratą motyla. Cieszyło się w pełni, kiedy ten siedział mu na ramieniu. Dziecko odwraca głowę. Widzi skaczącego w oddali konika polnego…

Twoje oczekiwania wobec aktualnej chwili, wobec relacji, zawsze tworzą niepotrzebne rozczarowania. Usilnie próbujesz coś zmienić, wpłynąć na swojego partnera, nie przyjmujesz go takim, jaki jest. Tworzysz zewnętrzną iluzję. Chcesz dostosować świat zewnętrzny do swoich wyobrażeń. Ma to niewiele wspólnego z miłością, z wolnością. Jest to pewnego rodzaju narzucanie kontroli, próba dostosowania drugiego człowieka do własnych potrzeb. To wszystko pobudki egotycznego umysłu. Kiedy kogoś kochasz, szanujesz, przyjmujesz go bezkrytycznie – takim, jaki jest. Pozbądź się wszelkich oczekiwań i ciesz się daną chwilą. Druga taka sama nie powtórzy się już w twoim życiu. Każda jest unikalna i wyjątkowa. Wykorzystaj ją w pełni. Pozwól motylowi być motylem. Zaniechaj wszelkich prób zmieniania go. Niech będzie po prostu sobą. Po co ci ktoś sztuczny? Kiedy przyjdzie ten moment, pozwól motylowi po prostu odfrunąć ze swojego ramienia. W jego miejsce pojawi się coś innego, wspanialszego.

8 Replies to “Pozwól motylowi odfrunąć”

  1. Zrozumienie i stosowanie na co dzień jest z pewnością trudne, zwłaszcza wpływanie na codzienne „iluzje” które na otaczają, a jednak powtarzamy sobie chwilo trwaj bo tak naprawdę to z nich składa się nasze życie. Co zatem zrobić by tych wspaniałych „chwil” było jak najwięcej….

  2. pozwoliłam, zawsze pozwalam w różnych relacjach, niektóre motyle co jakiś czas wracają i przysiadają mi na ramieniu, i to jest piękne

  3. Cieszmy się chwilą i tym co posiadamy,czerpmy z życia garściami bo tyle naszego co uchwycimy.Gdy płomień życia zgaśnie nic już nam nie będzie potrzebne.Zatem żyjmy chwilą .

  4. ..brakuje nam cierpliwości do smakowania chwili..tak jak napisałeś Pawle..chcemy od razu więcej..bo jesteśmy zachłanni, myślimy, że nie zdążymy, że zabraknie dla nas..powodów jest pewnie wiele..Za mało w nas tej dziecięcej ufności w przeżywaniu tu i teraz..Wszystko musimy analizować..na co , po co i dlaczego?
    Dziękuję za możliwość przeczytania tekstu inspirującego do zajrzenia w głąb siebie. :))) Pozdrawiam Małgorzata

  5. Za przywiązanie odpowiada substancja zwana oksytocyną. Przywiązanie własnie pozwoliło naszemu gatunkowi budować relacje społeczne, co, biorąc pod uwagę naszą względnie marną konstrukcję fizyczną, pozwoliło nam przetrwać i wygrać ewolucyjny wyścig. Możemy sobie gadać o oświeceniu, ale biologii nie zmienimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*