Wieczny niedosyt

Źródło: http://crissaegrimdust.deviantart.com/art/Don-t-leave-Me-319733051

Czujesz się wiecznie głodny, nienasycony – obojętnie ile byś nie zjadł. Masz ochotę na więcej i więcej. To niegasnące pragnienie doprowadza cię do obłędu. Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego tak się dzieje? Dlaczego stale odczuwasz głód?

W dzisiejszych czasach ludzie nie mają na nic czasu. Nie mają nawet czasu, aby zrobić sobie krótką przerwę na posiłek. Jedzą byle co, byle jak i byle gdzie. Jedzą w locie pomiędzy niekończącymi się zajęciami w trakcie dnia. Nawet kiedy mają możliwość zjedzenia w ciszy i spokoju, wybierają zgiełk i rozproszenie. Zamiast zjeść posiłek w kuchni lub jadalni, zabierają go ze sobą do salonu, gdzie zasiadają przed telewizorem. Uciekają w ten sposób od aktualnej chwili. Kontrolę nad spożywaniem posiłku przejmuje podświadomość – autopilot. Uwagę pochłaniają słowa i obrazy wyłaniające się z telewizora.

Odczuwasz wiecznie głód, ponieważ nigdy nie ma cię w tu i teraz. Twoja świadomość jest w zupełnie innym miejscu niż ciało. Wyłącz radio, telewizor, odłóż gazetę. Po co ci to w tym momencie? Oddaj się totalnie aktualnej chwili. Niech spożywanie posiłku stanie się dla ciebie świętością. Po co robić w tym czasie coś innego, po co odwracać swoją uwagę od tak ważnej czynności? Nie masz szacunku do swojego ciała, do samego siebie? Niech twoja uwaga zostanie tylko przy jedzeniu. Jedz powoli, nie ma pośpiechu, delektuj się, smakuj każdy kęs. Po tak zjedzonym posiłku nie będziesz już czuł się głodny.

Podobny głód możesz odczuwać w swoich relacjach z najbliższymi. Jeśli nie wchodzisz w pełni w kontakt z drugą osobą, zawsze będziesz czuł niedosyt, będziesz tęsknił, będziesz łaknął więcej. Przypatrz się swoim relacjom, czy oddajesz im swoją pełną uwagę. Może coś cię nieustannie rozprasza, odwraca twoją czujność. Jesteś z kimś, twoje ciało przebywa z tą osobą, ale twoja świadomość jest zupełnie gdzie indziej – żałuje czegoś co już się wydarzyło, albo martwi się czymś co dopiero może nastąpić.

Pamiętaj, że obecna chwila zawsze jest najważniejsza. Nie ma nic z wyjątkiem tej właśnie chwili. Chwila obecna zawsze jest kompletna, niczego jej nie brakuje. Zawiera w sobie wszelką obfitość wszechświata. Jeśli dostrzegasz pełnię tej chwili i potrafisz się nią cieszyć, każda kolejna będzie równie pełna. Będziesz w pełni nasycony, jeśli pozostaniesz w tu i teraz. Nie będziesz miał oporu przed rozstaniem i zakończeniem jakiejkolwiek relacji, ponieważ będziesz wiedział, że byłeś w niej obecny całym sobą. Nie będziesz miał czego żałować, twoja relacja była dopełniona w całej swojej rozciągłości.

Ciesz się w pełni aktualną chwilą, ponieważ nic poza nią nie istnieje. To z aktualnej chwili rodzi następna i kolejna… Jeśli czujesz się szczęśliwy w chwili obecnej, to w kolejnej również będziesz czuł się szczęśliwy – nie ma innej możliwości. Jeśli zaczniesz się zamartwiać, zniszczysz wyjątkowy klimat i aurę obecnej chwili. W następnej chwili doświadczysz zmartwień, których tak bardzo się obawiałeś (samospełniające się proroctwo). Dlatego raduj się tym właśnie momentem, przeżywaj go w pełni. Wchodź w relacje całym sobą. Bądź uważny, a już nigdy nie będziesz odczuwał głodu.

One Reply to “Wieczny niedosyt”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*