Tylko drugi człowiek i doświadczenie są żywe

Źródło: http://unkopierbar.deviantart.com/art/Fading-Memories-448866980

Porzuć to, co martwe. Oglądaj zdjęcia, ale nie wzdychaj do nich. Obserwuj swoje myśli, ale nie podążaj za nimi. Zostaw przeszłość za sobą. Otwórz się na to, co żywe. Wszystko, co żywe i warte uwagi jest w tu i teraz. Kolekcjonuj to, czego nikt ani nic nie będzie ci w stanie odebrać. Kolekcjonuj doświadczenia. Doświadczaj.

Czym różni się myśl od doświadczenia? Zadałeś sobie kiedykolwiek to pytanie? Myśl różni się od doświadczenia tym samym, co zdjęcie od żywej osoby. Myśl zawsze odnosi się do pamięci, dotyczy przeszłości. Myśl zawsze jest martwa. Nigdy nie tworzysz nowej myśli. To niemożliwe. Każda myśl już istnieje. Nie ma takiej myśli, która nie byłaby już wcześniej „wymyślona”. Nie możesz powiedzieć: „To moja myśl, ja to wymyśliłem”. Obserwujesz jedynie myśli, które do ciebie przychodzą. Pamiętaj, że one nie są twoje.

Podobnie jest ze zdjęciem. Jakkolwiek piękne by ono nie było, zawsze pozostanie zdjęciem. Zdjęcie, podobnie jak myśl, również jest martwe. Zdjęcie to zmaterializowana cząstka twojej pamięci – jeden kadr, jedno wspomnienie. Nie możesz stwierdzić, czy osoba na zdjęciu jest piękna lub brzydka. Widzisz jedynie statyczny obraz, jedną stop-klatkę. Widzisz historię. Co innego człowiek. Człowiek nie jest statyczny. Żyje, jest w ciągłym ruchu, zmienia się. Jesteś w stanie go poczuć, zobaczyć, usłyszeć, powąchać, posmakować. Możesz jedynie stwierdzić, że wspomnienie danej osoby utrwalone na zdjęciu jest piękne lub brzydkie – nie zaś sam człowiek.

Doświadczenie jest czymś niezwykle wyjątkowym. Doświadczenie jest bardzo żywe, niczym nieskażone (żadną myślą, żadną interpretacją), jest niesamowicie ekspresyjne. Doświadczenie zawsze ma miejsce w tu i teraz. Kiedy prawdziwie doświadczasz, znikają wszelkie schematy i warunkowania, którymi zostałeś skażony. Kiedy wchodzisz głęboko w nowe doświadczenie, granica pomiędzy doświadczającym i doświadczanym obiektem zaciera się. Znika doświadczający i obiekt doświadczenia. Pozostaje samo doświadczenie.

Drugi człowiek jest niesamowitym darem. Doświadczanie obecności drugiej osoby jest najwznioślejszym momentem. Kiedy zatracasz się w bliskości z drugim człowiekiem, wszystko inne się nie liczy, ma wartość drugorzędną. Znikają wszelkie troski, zmartwienia, żale, pretensje, niedokończone sprawy, nie ma wczoraj, jutro nie istnieje, jest tylko ten moment, ta chwila. To właśnie jest czysta esencja życia. Ukryte pod pozorami istnienia piękno. Doświadczenie.

Przyjrzyj się swojemu życiu. Sprawdź gdzie podąża twoja uwaga. W co inwestujesz swoją cenną energię. Może podążasz za destrukcyjnymi myślami, które cię tłamszą. Może wzdychasz do zdjęć, zatracając się bez reszty w dniu wczorajszym. Wszystko, co robisz może ci służyć albo rozpraszać i nie pozwalać żyć w pełni. Możesz wspierać to, co martwe i sam stać się martwy lub kierować swoją uwagę na to co żywe i zacząć żyć. Doświadczaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*