Możesz być lepszy wyłącznie od samego siebie

Źródło: http://aquasixio.deviantart.com/art/Focus-on-yourself-556972145

Nie możesz być lepszy od kogoś. To niemożliwe. Możesz być natomiast lepszy od samego siebie. Aby być lepszym od samego siebie, musisz najpierw zapoznać się ze swoim aktualnym poziomem. Zajrzyj w głąb siebie i dowiedz się gdzie aktualnie jesteś i dokąd zmierzasz.

Jednym z narzędzi kontroli stosowanych przez elity rządzące światem jest utrzymywanie społeczeństwa w przeświadczeniu o nieustannej potrzebie konkurowania z innymi. Ten niedorzeczny fortel stosowany jest z powodzeniem od zarania dziejów. Jego następstwem są oczywiście niekończące się przejawy zazdrości, zawiści i wybuchy różnego rodzaju konfliktów.

Już od maleńkości wmawia się dzieciom, że muszą być lepsze o pozostałych – przecież są takie wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Owszem są, każde dziecko jest wyjątkowe, ale dlaczego ma być lepsze? Do pomiaru „lepszości” oświata wprowadziła narzędzia ewaluacyjne, czyli oceny. Niestety, deprecjonują one tylko wartość człowieka, zamiast pokazywać jego mocne strony. Bo jak niby można ocenić wartość człowieka znając tylko jego średnią arytmetyczną ocen?

Dzieci zamiast bawić się i wpierać od najmłodszych lat, uczą się jak ze sobą rywalizować. Jest to nieustanny proces, który trwa przez szkołę średnią, studia, aż po dorosłe życie. Rywalizujemy ze sobą wszędzie. W pracy, na boisku, w życiu prywatnym. Pytanie tylko po co? Dajemy w ten sposób tylko pożywkę osobom, które trzymają nad nami władzę. Wystarczy uświadomić sobie jedną bardzo prostą rzecz. Niektórzy mogą w tym momencie poczuć znaczny dyskomfort. Konfrontacja starych dogmatów, skrupulatnie tworzonych przez ego, z prawdą zawsze bywa burzliwa. Nigdy nie będziemy lepsi od kogoś! Jest to po prostu niemożliwe.

Nie można być od kogoś lepszym. Aby być od kogoś lepszym, należałoby najpierw poznać jego aktualny poziom i odnieść go do swojego. Nie da się tego zrobić. Nie znamy czyjegoś poziomu, ponieważ cały czas się zmieniamy, ewoluujemy, ciągle się rozwijamy. W każdej sekundzie, ktoś dokonuje zmian w pewnych dziedzinach swojego życia. Nie mamy na to wglądu. Czy to oznacza, że nie możemy stać się lepsi? Bynajmniej. Oczywiście, że możemy być lepsi, ale lepsi nie od kogoś, tylko od samego siebie. Znamy swój aktualny stan, wiemy jaki jest nasz aktualny poziom w różnych aspektach naszego życia. Uczmy się więc, trenujmy, rozwijajmy, ale dla samych siebie. Każdego dnia stawajmy się lepszą wersją siebie z wczoraj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*