Istnieje tylko „tu i teraz”

Źródło: http://platen.deviantart.com/art/Sun-Meditation-589766767

Przeszłości już nie ma. Pozwól jej odejść. Porzuć wszelkie żale i pretensje. Przyszłość jeszcze nie nadeszła. Odrzuć wszelkie obawy i zmartwienia. Przeszłość i przyszłość zawierają się w chwili obecnej. Nie istnieje nic innego poza tym właśnie momentem. Pozostań w nim – bądź w tu i teraz.

Oderwij się od przeszłości, przestań żyć wspomnieniami. Jeśli nie odetniesz się od przeszłości, nie zaczniesz żyć tu – w chwili obecnej. Odpuść, wybacz i zostaw za sobą to, co przeminęło bezpowrotnie. Nie istnieje nic poza teraźniejszością – tym co „tu i teraz”.

Zauważ, że gdy nawet przywołujesz wspomnienia, dzieje się to w chwili obecnej – „tu i teraz”. Żyjąc przeszłością, zatracasz raz na zawsze możliwość przeżywania nowych chwil. Nie wybiegaj też za daleko myślami w przyszłość – przyszłość nie istnieje. Kiedy myślisz o przyszłości? Właśnie tu i w tej chwili.

Cały czas sobie wmawiasz, że jutro będzie lepiej, zacznę biegać, dostanę się na studia, znajdę lepszą pracę, wszystko się zmieni. Ale to „jutro” nigdy nie nadchodzi, ponieważ tylko o tym myślisz! Stawiasz sobie za punkt odniesienia jakiś cel, konkretny dzień w przyszłości, od którego jak twierdzisz wiele zależy. Kiedy zrealizujesz ten cel, dotrzesz do tego dnia, to rozpocznie się twoje życie, zaczniesz być szczęśliwy. Tylko dlaczego tak się nie dzieje?

Zdobywasz założony cel, nadchodzi upragniony dzień, a ty wcale nie czujesz się szczęśliwszy. Wręcz przeciwnie, odczuwasz jakąś dziwną pustkę, niespełnienie. Szybko szukasz jakiegoś kolejnego celu, punktu w przyszłości, który zapoczątkuje coś wspaniałego. To ułuda, zrozum to wreszcie. Nie chcesz chyba „przeżyć” w ten sposób całego swojego życia? Zauważ, że samo osiągnięcie jakiegoś celu nie daje tyle radości i szczęścia, co sama droga prowadząca do tego celu. Po co czekać na jakiś dzień w przyszłości, od którego ma się rzekomo nagle wszystko odmienić?

Musisz żyć „tu i teraz” – w tej chwili. Nie ma już przeszłości – pozwól jej odejść, nie ma przyszłości – ona jeszcze nie nadeszła. Wszystko, co masz to teraźniejszość. Nie czekaj, aby zacząć żyć, bo przeczekasz w ten sposób całe swoje życie – będąc nieżywym. Szczęście to nie jest coś do czego się dochodzi, co się zdobywa, a tym bardziej coś na co trzeba czekać. Szczęście jest tu i teraz, jest w tobie i wręcz „krzyczy”, abyś po nie sięgnął. Twoje szczęście nie zależy od innych. Nikt ci go nie może podarować ani odebrać. Twoje szczęście to kwestia wyboru. Wybierz szczęście i zacznij żyć.

One Reply to “Istnieje tylko „tu i teraz””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*